Про цьогорічний Всесвітній економічний форум (The World Economic Forum), що пройшов у Давосі, говорили багато. Як відомо, цей захід є глобальним майданчиком для публічних і закритих дискусій світових лідерів, керівників великих корпорацій, бізнесменів. Предметом обговорення є гострі теми і події на міжнародній арені, питання розвитку економіки, вироблення стратегій та шляхів співпраці країн світу.

Як світові економіко-політичні тренди, озвучені під час заходу, вплинуть на ринок аудиторських послуг світу і України?

Глобалізація

Головна тема цьогорічної зустрічі у швейцарському Давосі – «Глобалізація 4.0: формування глобальної архітектури в епоху четвертої промислової революції». Якщо поглянути на це питання в контексті аудиту, стає зрозуміло, що аудиторські фірми об’єднуватимуться, намагаючись бути гідними конкурентами представникам «великої четвірки». Майбутнє – не за малими компаніями, хоча, безумовно, і вони матимуть свого клієнта, а за солідними угрупованнями, здатними обслуговувати великі корпорації.

Кордони між країнами ставатимуть дедалі менш помітними. Сучасні технології дають змогу обслуговувати клієнтів з різних куточків світу, не полишаючи офісу. Такими перевагами потрібно вміло користуватися, розширюючи коло клієнтів та отримуючи більші прибутки. Утім, слід розуміти, що для цього потрібні відповідні ресурси. Якість аудиторських послуг – головний пріоритет роботи.

Світовий неспокій

Цьогоріч у Давосі багато говорили про економічне протистояння найбільших держав світу, уповільнення темпів зростання світової економіки, виклики, пов’язані зі створенням Європейського оборонного союзу, напружену ситуацію в Сирії та Лівії, протести у Венесуелі. Такі перипетії можуть мати вплив і на аудит. Будь-який неспокій потенційно здатен зменшити обсяг ринку і здешевити суми контрактів.

Водночас, говорячи про український ринок, такі тенденції навряд чи будуть актуальними. Якраз навпаки – для аудиту настає дуже сприятливий період. Кількість замовлень збільшуватиметься, крім того, від аудиторів вимагатимуть, як уже наголошувалося, високої якості послуг. Саме тому варто очікувати зростання заробітних плат аудиторів. У недалекому майбутньому рівень оплати їхньої праці розташовуватиметься в одному діапазоні з представниками сфери інформаційних технологій. Як наслідок, сума контрактів на аудит також зростатиме.

Цифрова економіка, довкілля та соціальні питання

Багато уваги приділили в Давосі питанням міжнародної взаємодії в епоху розвитку технологій та цифрової економіки, кліматичної кризи та охорони довкілля, проблемам соціальної нерівності. І хоча такі питання прямо не стосуються ринку аудиту, все ж, розвиваючи бренд, будуючи стратегію позиціонування та комунікацій, варто звертати увагу на світові тренди. На користь іміджу аудиторської фірми буде політика «зеленого офісу», спрямована на заощадження природних ресурсів, благодійна та спонсорська діяльність, впровадження у свою роботу новітніх технологій тощо.

Фінансова криза може повторитися?

Найбільшу небезпеку для світового бізнесу становить сповільнення розвитку економіки. Міжнародний валютний фонд передбачає, що 2019-го відбудеться зниження темпів зростання з 3,9% до 3,7%. Це спричинить зменшення витрат споживачів, тож компаніям потрібно буде підвищувати свою ефективність, пристосовуючи бізнес-модель до нових зовнішніх умов.

Фінансова криза може повторитися. Як аудиторським фірмам, так і представникам іншого бізнесу потрібно звернути увагу на цю інформацію та планувати свою діяльність, враховуючи такі потенційні ризики.

Штучний інтелект

Багато дискусій на форумі точилося навколо впровадження штучного інтелекту та його впливу на життя людей. Одна з тез – необхідно віднайти правила для безпечного розвитку штучного інтелекту. Іншими словами, визначити, чи загрожують нові технології людству і чи потрібно це якось контролювати.

Питанням, чи може замінити штучний інтелект роботу аудитора, представники професії цікавляться вже не один рік. Справді, багато технічної роботи може виконуватися за допомогою новітніх технологій. Скажімо, збір та систематизація даних, складання звітності, проведення інвентаризації тощо.

Ба більше, ми вже не уявляємо своєї роботи без застосування новітніх технологій. Утім, професійне судження може виносити лише експерт своєї справи. Жодні технології штучного інтелекту не здатні в деяких питаннях замінити людину. Від аудиторів буде вимагатися більше, доведеться багато думати, вирішуючи ті питання, які не до снаги подолати машинам.

Скорочення робочого тижня та гнучкий графік

У Давосі пролунала ідея скорочення робочого тижня до чотирьох днів. Нагадаємо, Федерація британських профспілок ще минулого року закликала запровадити чотириденний робочий тиждень, мотивуючи такий крок масштабною автоматизацією багатьох бізнес-процесів. Експерти вважають, що такий графік дасть низку переваг і роботодавцям, і працівникам, адже люди будуть достатньо відпочивати й акумулювати більше енергії.

Хоча у сфері аудиту ненормований робочий графік є буденністю, все ж світові тренди через деякий час дійдуть і до України, змушуючи керівників аудиторських фірм будувати свою діяльність так, щоб працівники могли мати більше вільного часу. У позаминулому столітті профспілки боролися за восьмигодинний робочий тиждень. У ХХ ст. ми отримали право на два вихідних і оплачувану відпустку, тож чотириденний робочий тиждень – це лише питання часу.

Світ після Brexit

В Європі продовжує розгортатися драма, пов’язана з Brexit. Вихід Великобританії з ЄС несе загрозу для нормального функціонування бізнесу. Дослідження, проведені в жовтні 2018 року, показали, що третина (35%) британських експертів у сфері фінансів передбачає зниження прибутків у 2019-му в результаті Brexit.

Багатьом компаніям буде складно відповідати нормам і положенням, які застосовуються в різних країнах, а особливо тим, що мають глобальний характер.

Вихід Об’єднаного Королівства з Європейського Союзу, безумовно, змінить розстановку сил на світовому ринку аудиту. Перед аудиторами постануть нові виклики, які потребуватимуть вирішення.

Якщо говорити про Україну, то Brexit може зачепити аудиторські фірми, що мають міжнародний статус і працюють з іноземними клієнтами. Особливо уважно потрібно вивчати нормативну базу, слідкувати за європейською практикою вирішення проблемних ситуацій, пов’язаних із виходом Великобританії з Європейського Союзу, і розуміти, що реалії змінюються.

Як бачимо, 2019 рік не буде простим. Будь-який бізнес, а аудиторський і поготів, є чутливим до макроекономічних перетворень, світових тенденцій, загального неспокою. Як відомо, гроші люблять тишу, а її сьогодні в світі бракує. Тож втриматися на плаву допоможе ретельне вивчення зовнішніх умов, гнучкість у процесах планування та управління, готовність до змін і зустрічей із новими викликами.