Початок року – ідеальний час для планування. Утім, будуючи річні плани та формуючи довгострокові стратегії розвитку, важливо не випустити з поля уваги глобальний контекст. Не секрет, що події та обставини світового масштабу можуть звести нанівець усі намагання плідно відпрацювати рік, відмежовуючись від глобальних реалій стінами власного офісу. Тож що слід тримати в голові власникам і керівникам аудиторських фірм, плануючи свою діяльність на 2020 рік?

Важливі висновки з Давосу

У найближчі 10 років серйозним викликом не лише для бізнесу, а й людства загалом стануть наслідки зміни клімату. Фактично кожний сектор економіки так чи інакше пов’язаний з природними ресурсами. Отже, найкращим рішенням могло б стати об’єднання зусиль бізнесу для вироблення спільної відповіді на кліматичні зміни.

Значними викликами для компаній сьогодні й у найближчому майбутньому також будуть кіберзагрози та економічна нестабільність. До цього слід бути готовими.

Міжнародний валютний фонд знизив оцінку зростання світової економіки. Поки що світу вдалося уникнути значних економічних потрясінь, тож глобальної рецесії не очікується.

Назріла реформа Світової організації торгівлі та структури міжнародної системи оподаткування. Тема оподаткування буде ключовою під час зустрічі «великої двадцятки» у листопаді.

Цифровізація ділового середовища може стати рятівним колом для економік світу. Це потрібно враховувати компаніям, формуючи свої стратегії розвитку.

Brexit: чого очікувати

Зміна розкладу сил

Насамперед слід пам’ятати, що Великобританія втратить голос у вищих політичних органах ЄС, що позначиться на розкладі сил і прийнятті рішень. Світові регулятори професії, материнські офіси великих аудиторських мереж, а також штаб-квартири міжнародних професійних асоціацій та альянсів розташовані в Лондоні. Які корективи внесе Brexit у їхню роботу, будемо бачити вже впродовж перехідного періоду. У будь-якому разі слід звертати увагу на все, що відбуватиметься, і швидко реагувати в межах власного бізнесу.

Нові імміграційні правила

Лондон запровадить нові імміграційні правила. До Brexit Великобританія була зобов’язана дотримуватися одного з чотирьох базових принципів ЄС – свобода пересування робочої сили. І хоча країна не входить до Шенгенської зони і завжди мала власний візовий режим, громадяни країн ЄС і Європейської економічної зони могли відносно вільно жити і працювати у Великобританії. Brexit змінить цю реальність. Тепер міграція потрапляє в поле британського законодавства, і Лондон має намір ввести нові правила в цій сфері.

Аудиторським фірмам, що є членами міжнародних професійних мереж, асоціацій та альянсів, слід бути готовими, що участь у конференціях та міжнародних проєктах, ротація персоналу може ускладнитися у зв’язку з новими імміграційними правилами.

Обовязковий аудит – якими нормами керуватися

Accountancy Europe у своїй роботі «Наслідки Brexit для співпраці в рамках європейської аудиторської професії» (Implications of Brexit on cooperation within the European audit profession) заявила, що Brexit може не найкращим чином позначитися на якості проведення обов’язкового аудиту у Великобританії.

Якщо між Великобританією та країнами – членами ЄС не буде досягнуто чітких домовленостей щодо взаємодії під час здійснення обов’язкового аудиту, а Великобританія вчасно не підготує нормативну базу, якою мають керуватися аудитори у своїй роботі, це матиме згубні наслідки для бізнесу й економіки в цілому.

Так, Accountancy Europe занепокоєна можливістю виникнення правової невизначеності, особливо в частині правомірності британських аудиторських звітів, підготовлених для підприємств, розташованих на території Європейського Союзу.

Крім того, на думку організації, на сьогодні існує високий ризик невідповідності вимог до аудиторів, які висуватимуть Великобританія та ЄС. Тож аудиторам, які підтверджуватимуть звітність для європейських компаній, важливо чітко розуміти, якими правилами керуватися, аби уникнути проблем.

Спортивні події

Цей рік стане щедрим на важливі спортивні події. Найголовнішими з них стануть чемпіонат Європи з футболу та Олімпійські ігри. Обидва змагання пройдуть влітку 2020 року. І хоча безпосередньо аудиторського бізнесу вони не стосуються, не забуваймо, що це унікальна можливість для зміцнення позицій бренду. Часу лишилося обмаль, тож варто встигнути розглянути пропоновані в Україні можливості для реклами та просування аудиторської фірми. Така нагода трапляється не часто, тож можна виділити на це бюджет, «засвітитися» й отримати дивіденди вже найближчим часом.

Розвиток технологій

2020-й має стати роком загального введення п’ятого покоління швидкісного мобільного зв’язку. За словами міжнародних експертів, упровадження технологій 5G в усьому світі сприятиме розвитку економіки. За допомогою новітньої технології можна буде значно автоматизувати й поліпшити робочий процес. Слід подумати, як 5G можна використовувати в поточній роботі і внести відповідні корективи у свої стратегічні плани. Не зайвим буде замислитися, чи готова аудиторська фірма до таких новацій як технічно, так і ментально.