Цьогоріч бізнес зіткнувся з найбільшими викликами, спричиненими світовою пандемією. Життя почало змінюватися просто на очах, а всі моделі ведення бізнесу в мить безнадійно застаріли.

Аби втриматися на ринку, аудиторським фірмам необхідно не тільки розуміти поточні потреби клієнтів, а й прогнозувати майбутні.

На думку більшості експертів, дедалі популярнішими ставатимуть послуги, пов’язані із упровадженням новітніх технологій у бізнес-процеси компаній.

Світові технологічні гіганти сьогодні об’єднують свої зусилля з консультантами, пропонуючи бізнесу щонайкращі рішення. Наприклад, за допомогою програмних продуктів Microsoft уже зараз можна повністю автоматизувати бізнес-процес як невеликої фірми, так і гігантської корпорації. Такі можливості з кожним роком зростатимуть. Консультантам потрібно навчитися обирати найкращі технологічні пропозиції ринку (яких буде багато), поєднувати їх і забезпечувати клієнта справді ефективними для бізнесу рішеннями.

Якщо говорити про оперативність роботи та надійне сховище даних, то тут бізнесу допомагатимуть хмарні технології, які в найближчому майбутньому докорінно змінять наш світ. Найскладніша транзакція виконуватиметься з блискавичною швидкістю, а управляти компанією можна буде в режимі віддаленого доступу.

Розширюватимуться можливості застосування в роботі штучного інтелекту. Проте, щоб грамотно «вписати» такі інноваційні рішення в щоденне життя компанії, будуть потрібні консультанти. Така сама ситуація і з роботизацією бізнес-процесів. Деякі експерти переконані, що через 10 років певних спеціалістів, зокрема бухгалтерів, замінять роботи. Мовляв, вони виконуватимуть роботу краще й точніше за людей. Чи буде так насправді – питання відкрите. Утім, щоб роботизація принесла бізнесу лише користь, без підтримки й допомоги консультантів не обійтися.

Розвиток інформаційних технологій має не лише переваги, а й недоліки. Так, із часом питання інформаційної безпеки ставатиме дедалі гострішим. Ми вже стикнулися з проблемами, до яких можуть призвести недоліки систем захисту інформації. Прогнозують, що через деякий час у структурі аудиторських фірм працюватимуть потужні відділи інформаційної безпеки, які разом із аудиторами пропонуватимуть клієнтам механізми захисту інформації та протидії кіберзагрозам.

Досить активно в найближчому майбутньому розвиватиметься аутсорсинг. Дедалі більше функцій, скажімо, добір персоналу, нарахування заробітної плати, технічне обслуговування офісу, продажі, маркетинг, ведення та збереження баз даних, бухгалтерські операції, передаватимуть на виконання зовнішнім консультантам. Проте аутсорсинг зазнає змін. Завдяки активному використанню хмарних рішень клієнт буде в курсі усіх подій і пильно стежитиме за роботою аутсорсингової компанії. Щодо аутсорсинових компаній, то їм хмарні рішення допоможуть обслуговувати вдесятеро більше клієнтів, ніж це можна зробити, виконуючи роботу в традиційний спосіб.

Слід зауважити, що багато клієнтів потребуватимуть консультантів, які знатимуться на хмарних технологіях і даватимуть поради в різних ситуаціях. Тож уже сьогодні слід розглядати ці питання, щоб у майбутньому продавати свої знання і навички.

Аналізуючи сучасні тенденції, стає очевидним, що в найближчому майбутньому ринок вимагатиме від аудиторських фірм спеціалізації. Експерти, які добре обізнані в конкретних питаннях, ставатимуть дедалі ціннішими. Саме тому потрібно шукати ту професійну нішу, у якій ви почуваєтеся комфортно і яка додає вам унікальності.

Слід пильніше придивитися до податкового консультування, зокрема міжнародного податкового консалтингу. Такі послуги матимуть попит, зважаючи на активні процеси глобалізації бізнесу та дедалі більшого розмивання кордонів. Якщо раніше аудиторські фірми працювали над схемами, що мали на меті зменшення податкового навантаження на бізнес клієнта, то сьогодні й у майбутньому у тренді буде податкова прозорість. Офшорні компанії, податкові гавані залишаться в минулому, натомість виведення компанії клієнта в рейтинг найбільш законослухняних стане чи не основним завданням зовнішніх консультантів.

Як ми вже бачимо, політична ситуація у світі досить нестабільна. Висока вірогідність, що карта зазнає змін – якісь країни зникнуть, а якісь з’являться. Безумовно, такі геополітичні процеси позначаться на бізнесі. Послуги, пов’язані із супроводженням угод зі злиття та поглинання бізнесу, аналітикою ефективності таких процесів та рекомендаціями щодо подальших дій, набиратимуть обертів. Крім того, зовнішньополітична ситуація підтверджує те, що з кожним роком послуги з розслідування корпоративних фінансових злочинів ставатимуть дедалі поширенішими.

Як і сьогодні, у майбутньому від аудиторських фірм вимагатиметься комплексність надання послуг. Умовно кажучи, клієнт очікуватиме, звернувшись в одну компанію, отримати усі необхідні послуги. Виконання окремих процедур відходитиме в минуле.

Саме тому зазнає змін механізм оплати послуг аудиторів і консультантів. Якщо сьогодні популярнішою є погодинна оплата праці, то в майбутньому оплата буде прив’язана до результату. Це означає, що аудиторським фірмам потрібно надавати послуги високої якості й бути справді цінними для бізнесу своїх клієнтів. From hourly billing to value pricing – каже сьогодні увесь світ. У майбутньому ця тенденція тільки посилюватиметься. Клієнти ставатимуть вимогливішими і платитимуть за отримані вигоди.

Оскільки високий рівень професіоналізму в будь-якій сфері буде запорукою досягнення успіху, не втрачатиме актуальності й удосконалення та розширення професійних знань. А втім, варто бути готовими навчатися в новому форматі. Зростатиме кількість охочих проходити навчання дистанційно, використовуючи можливості сучасних технологій.