Висока конкуренція є драйвером розвитку для аудиторських фірм, які не можуть дозволити собі зупинитися бодай на мить. У світі, а також уже і в Україні, аудиторські фірми пропонують клієнтам послуги з внутрішнього аудиту на умовах аутсорсингу. Наскільки вони є затребуваними та до чого слід готуватися фірмам та їх клієнтам?

Функції внутрішнього аудиту тривалий час виконувалися лише штатними спеціалістами компанії. З плином часу ситуація змінилася, і значна кількість європейських та американських організацій перейшли на частковий або повний аутсорсинг функцій внутрішнього аудиту.

Сучасні функції внутрішнього аудиту стосуються широкого кола питань, вирішити які можуть різнопланові спеціалісти. Це не лише внутрішні аудитори, а й фахівці з фінансового прогнозування, управління ризиками і навіть кібербезпеки. Тільки за повної комплектації штату функція внутрішнього аудиту може бути справді ефективною.

Добір, утримання й мотивація таких людей стали складним і витратним завданням для багатьох компаній. Саме тому вони передали деякі функції та завдання внутрішнього аудиту на аутсорсинг. Такі послуги вже були в арсеналі аудиторських фірм.

Компанія, передаючи на аутсорсинг аудиторській фірмі внутрішній аудит, дістає чимало переваг. Так, комітети з аудиту, ради директорів та правління компаній отримують достатні гарантії, що робота виконується і компанія поінформована про всі можливі загрози та ризики. Особливо це важливо для бізнесів із найвищим ступенем ризику. Таким компаніям потрібно мати персонал з високою кваліфікацією, яку слід постійно підтримувати. Бізнес має виділяти величезні бюджети на навчання працівників, їхній розвиток, розширення та поглиблення знань.

Це не завжди доцільно й вигідно з позиції фінансового планування. Набагато ефективніше скористатися зовнішнім персоналом, в удосконалення знань якого вкладає стороння організація. Водночас аудиторським фірмам, які планують надавати послуги з внутрішнього аудиту, потрібно розуміти, що головним чинником успіху є висококваліфіковані працівники. Вони мають бути на голову вищими за персонал замовника. Тож витрат на навчання не уникнути.

Аутсорсинг дає змогу компаніям отримати доступ до спеціальних знань і досвіду, інноваційних методів і технологій проведення аудиту. Ефективність функції внутрішнього аудиту в рази підвищується, що, безумовно, позитивно впливає на роботу всієї компанії.

Ще одна істотна перевага – посилення незалежності внутрішнього аудиту. Так чи інакше штатні фахівці не можуть бути повністю незалежними від керівництва. Передача цієї функції на аутсорсинг допоможе їй бути об’єктивною та орієнтованою на результат, а не задоволення тих чи інших забаганок керівництва.

Між тим, аудиторська фірма, надаючи такі послуги, повинна поінформувати клієнта про деякі труднощі, пов’язані з передачею їй функції внутрішнього аудиту. Насамперед замовник повинен надавати аудитору всю необхідну інформацію. Зокрема, щодо внутрішньої структури, корпоративної культури, специфіки ведення бізнесу. Аудиторам знадобиться деякий час для ознайомлення з особливостями роботи замовника, тож не варто очікувати результату відразу.

Внутрішній персонал не завжди готовий ефективно співпрацювати із помічниками, а надто якщо йдеться про частковий аутсорсинг. Працівникам може здатися, що вони погано справляються зі своєю роботою, тож і взяли на допомогу зовнішніх консультантів.

Щоб не виникало непорозумінь, потрібно провести роз’яснювальну роботу і заспокоїти персонал, що передача певних функцій на аутсорсинг покликана спростити їхню роботу, поліпшити результати діяльності, а не якимось чином образити їх чи позбавити впливу в організації.

Варто також розуміти, що серйозні суперечності між культурами організації-замовника та постачальника послуг аутсорсингу можуть загрожувати об’єктивності внутрішнього аудиту. Непередбачуваний наслідок залучення зовнішнього спеціаліста полягає в тому, що організація втрачає деяку гнучкість через необхідність дотримання погодженого розкладу.

Крім того, аутсорсинг внутрішнього аудиту є досить недешевим задоволенням, що може вдарити по кишені. Замовник, зважуючись на таке рішення, повинен чітко розуміти мету аутсорсингу, усвідомлювати всі загрози та труднощі й бачити кінцевий результат співпраці. Аудиторська фірма мусить давати відповіді на всі ці непрості питання, а надто зараз, коли такі послуги ще не набули в Україні значного поширення.