Інститут дипломованих внутрішніх аудиторів (Chartered Institute of Internal Auditors, Chartered IIA) опублікував новий Кодекс внутрішнього аудиту з метою підвищення ефективності функції внутрішнього аудиту.

Кодекс внутрішнього аудиту має на меті зміцнити корпоративне управління після краху низки гучних компаній, зокрема британської будівельної компанії Carillion, внаслідок недоліків управління.

Кодекс спрямований на підвищення статусу, обсягу та навичок внутрішнього аудитора та містить 38 рекомендацій для бізнесу, включаючи:

  • необмежений доступ внутрішніх аудиторів до будь-якої частини організації, яку вони обслуговують, та ключової управлінської інформації;
  • право відвідувати та спостерігати за засіданнями комітетів;
  • пряма лінія до генерального директора та звіт перед головою аудиторського комітету для підвищення повноважень і статусу внутрішнього аудиту;
  • безпосереднє працевлаштування головних внутрішніх аудиторів в компанії, навіть коли функція внутрішнього аудиту є аутсорсинговою. Це повинно забезпечити достатній та своєчасний доступ до ключової управлінської інформації й рішень;
  • регулярне спілкування та обмін інформацією між головним внутрішнім аудитором та партнером, відповідальним за зовнішній аудит, для забезпечення ефективного виконання обов’язків.

Кодекс внутрішнього аудиту було розроблено незалежним профільним комітетом, створеним Chartered IIA під керівництвом голови аудиторської комісії ВР Брендана Нельсона. Остаточна версія кодексу буде прийнята після 12-тижневої публічної консультації, у якій взяли участь понад 100 зацікавлених сторін.

Нельсон зазначив: «Крах великих компаній, пов’язаний з недоліками управління, призвів до детального перегляду системи аудиту та корпоративного управління. Сильні, ефективні та добре впорядковані служби внутрішнього аудиту мають важливе значення, допомагаючи радам ефективніше управляти та зменшувати ризики, з якими вони стикаються. Кодекс містить 38 важливих рекомендацій, включаючи право внутрішніх аудиторів відвідувати засідання виконавчого комітету, необмежений доступ до всіх частин бізнесу та пряму лінію до виконавчого директора. Я закликаю ради, зокрема аудиторські комітети, належним чином застосовувати Кодекс внутрішнього аудиту, щоб підвищити ефективність своїх служб внутрішнього аудиту, домагаючись посилення корпоративного управління та управління ризиками».

Коментуючи цей кодекс, генеральний директор Ради фінансової звітності Великої Британії Джон Томпсон сказав: «Внутрішній аудит є важливою частиною повної впевненості, що компанії надають своїм інвесторам та зацікавленим сторонам, а це сприяє формуванню довіри до бізнесу. Це важливий етап еволюції аудиту у Великобританії, зважаючи на огляди Кінґстона, Брайдона та CMA. Я вдячний IIA за розроблення та впровадження цього документа, який встановлює високий рівень найкращої практики. Його слід вважати важливою частиною загальної системи управління ризиками та механізму надання впевненості».