Угода про вихід Великобританії з Європейського Союзу набула чинності опівночі 31 січня 2020 року за центральноєвропейським часом. Відтепер Сполучене Королівство уже не є членом ЄС.

Угода передбачає впорядкований вихід Великобританії з Європейського Союзу. Вона охоплює питання прав людини, фінансового регулювання, перехідного періоду, протоколи щодо Ірландії/Північної Ірландії, Кіпру, Гібралтару, управління та інших питань, що стосуються виходу.

Передісторія

23 червня 2016 року громадяни Великобританії проголосували за вихід з ЄС. 29 березня 2017 року країна в офіційному порядку повідомила Європейську Раду про свій намір залишити ЄС. 17 жовтня 2019 року Європейська Рада відповідно до статті 50 Договору про Європейський Союз ухвалила угоду про вихід після обговорень за участю обох сторін. Також було переглянуто та погоджено політичну декларацію про майбутні взаємовідносини між ЄС та Сполученим Королівством.

Перехідний період

З набуттям чинності угоди про вихід розпочнеться перехідний період, який триватиме до 31 грудня 2020 року. Перехідний період, передбачений угодою, повинен дати громадянам Великобританії та британським фірмам час, аби пристосуватися до нових умов.

Протягом цього періоду країна буде застосовувати закони ЄС, але не буде представлена в інституціях ЄС. Перехідний період може бути продовжений на один чи два роки, якщо обидві сторони погодять це питання до 01 липня 2020 року.

Переговори про майбутнє співробітництво між ЄС та Великобританією розпочнуться, як тільки остання вийде з ЄС. Підґрунтя для таких переговорів було закладено політичною декларацією, погодженою обома сторонами в жовтні 2019 року.

Прогноз для бухгалтерських та аудиторських фірм

Аманда Тікель (Amanda Tickel), спеціаліст Deloitte з питань Brexit, заявила: «Сьогодні Великобританія залишає ЄС. Тепер, коли ми таки перейшли цей рубіж, ділове мислення мусить змінитися. Brexit – це вже не можлива загроза, а реальний стан речей, який змінює все. Звичайно, зміни не стануть відчутними одразу, але перехідний період дуже швидко закінчиться. Уряд та бізнес повинні об’єднатися, аби разом врегулювати технічні аспекти виходу Великобританії з ЄС, а всі організації, незалежно від їх розміру та галузі, повинні бути готовими до виходу з ЄС».

Джеймс Стюарт (James Stewart), віцепрезидент та голова департаменту з питань Brexit KPMG UK, додав: «Тепер розпочинаються справжні переговори. Однак основне питання полягає в тому, чи можна досягти домовленості щодо майбутнього співробітництва з ЄС до кінця року. Британські компанії розуміють, що з питаннями нормативно-правового регулювання та торгівлі ще доведеться попрацювати. Крім того, ділові лідери чекають, коли уряд опублікує список пріоритетів, що будуть опорними точками на переговорах, та сподіваються, що це сприятиме чесним компромісам, які сприятимуть укладенню угоди про відносини з ЄС. Brexit – це незвідана територія, тож більшість компаній будуть відчувати деяку настороженість певний час, адже відкритим залишається питання про державні інвестиції. Однак реальний стан речей полягає в тому, що прийняття ключових рішень з питань інвестицій допоможе зміцнити довіру та повернути Великобританію на шлях зростання».