Асоціація присяжних сертифікованих бухгалтерів (Association of Chartered Certified Accountants, ACCA) Великобританії та Мережа корпоративних фінансів SME Health Tracker (Corporate finance Network, CFN) повідомили, що послаблення карантинних обмежень у Великобританії не зменшило занепокоєння малих та середніх підприємств щодо їхнього майбутнього. Крім того, це не знизило рівень стресу, який вони переживають.

Така інформація стала результатом опитування, у якому взяли участь 15 тисяч бухгалтерів та їх клієнтів – представників малого та середнього бізнесу (МСП). Опитування показало, що рівень стресу й тривоги зростає як у бухгалтерів, так і у їхніх клієнтів. 83% бухгалтерів повідомили, що МСП, які є їхніми клієнтами, відчувають більший стрес та тривожність, ніж зазвичай; третина мають проблеми зі сном у порівнянні з 21% два тижні тому, і майже п’ята частина не може впоратись зі стресом.

Результати також вказують на невпевненість, що впливає на рух коштів протягом останніх двох тижнів:

  • 5,4% МСП вирішили припинити діяльність у порівняні з 2,9% два тижні тому;
  • 23% вказують на те, що вимоги щодо дотримання соціальної дистанції ускладнюють ведення торгівлі;
  • 29% МСП погодилися на невигідні умови для себе для стимулювання продажів;
  • 66% відклали виплату податків, і лише 34% заявляють, що зможуть виплатити всі податкові зобов’язання протягом шести місяців.

Засновниця CFN Керсті МакГрегор (Kirsty McGregor) заявила: «Ми розпочинаємо національну кампанію #LeaveNoBusinessBehind, щоб підтримати кожного власника бізнесу, аби він міг відновити свою діяльність та почав заробляти. Фінансові прогнози є невід’ємним складником виживання – це динамічна та необхідна дорожня карта. Але ми знаємо, що таке планування і прогнозування включатиме в себе жорсткі дискусії між власниками МСП, їх бухгалтерами, кредиторами й сім’ями та зрозуміле бажання не зважати на існуючу ситуацію. Уряд запровадив безліч заходів, які ми вітали, але ще залишилось багато роботи. Ось чому ця кампанія тепер закликає бухгалтерів збагачувати свій досвід і здатність мотивувати».

Клер Беннісон (Claire Bennison), очільниця ACCA у Великобританії, додала: «Можливо, карантинні обмеження вже зняті, але результати Tracker вказують на те, що клієнти МСП перебувають у більшому стресі, ніж раніше. В останніх обговореннях члени АССА, які працюють з малим та середнім бізнесом, чітко і ясно вказують на те, що їхні клієнти перебувають під значним тиском. Тому вони хочуть знайти рішення, яке допоможе підприємцям вижити. Вирішення проблем добробуту має бути частиною політичної програми, тож ми пишаємося тим, що підтримуємо #LeaveNoBusinessBehind, інклюзивну кампанію, яка спрямована на відновлення балансу та відведення навикам бухгалтерів першочергового значення».