Чи можуть соціальні мережі негативно вплинути на психічне здоров’я? Спробуємо з’ясувати.

Дехто стверджує, що використання цифрових технологій і, зокрема, соцмереж чинить негативний вплив на психіку. Чи так це з наукового боку? Дослідники Холлі Шакья (Holly Shakya) та Ніколас Крістакіс (Nicholas Christakis) із Каліфорнійського університету в Сан-Дієго проаналізували результати, зібрані від 5 208 користувачів фейсбуку, і виявили негативний вплив надмірного користування соцмережею на їхнє психічне здоров’я. Крім того, дослідники припустили, що збільшення часу онлайн-спілкування призводить до зменшення взаємодії в реальному світі.

Окреме дослідження, проведене Брайаном Прімаком (Brian Primack) з Університету Піттсбурга, показало, що дорослі, які користуються різноманітними соцмережами, мають гірше психічне здоров’я порівняно з тими, хто користується меншою кількістю соцмереж. Серед 1 787 дорослих ті, хто використовують велику кількість платформ (від 7 до 11), мають більше симптомів депресії, відчуття тривоги, ніж ті, хто користуються лише двома соціальними мережами або й взагалі не користуються ними.

Однак ці два дослідження фокусуються лише на взаємозалежності використання соцмереж та їхнього впливу на психічний стан і не виділяють причинно-наслідковий зв’язок. Можливо, соціальні мережі справді можуть спричинити проблеми із психічним здоров’ям. Однак не варто виключати ймовірність того, що люди, які перебувають у тривожному чи депресивному стані, можуть частіше користуватися такими платформами для пошуку розради.

Ті учасники дослідження, які обмежили користування фейсбуком, інстаграмом та снапчатом, повідомили, що почувають себе менш самотньо та пригнічено.

У наукових дослідженнях найкращий спосіб визначити наслідки чого-небудь – це проведення так званого рандомізованого контрольованого дослідження. Наприклад, якщо дослідник хоче випробувати ефект нового препарату, дієти чи психотерапії, він набирає групу волонтерів, яких поділять на експериментальну групу (учасники якої будуть приймати препарат) та контрольну (учасники якої приймають плацебо).

Одне з небагатьох рандомізованих контрольованих досліджень, що стосувалося соціальних мереж, було опубліковано минулого року групою дослідників, очолюваних Мелісою Хант (Melissa Hunt) з Університету Пенсильванії. Після тижневого базового моніторингу 143 студенти були випадковим чином поділені на дві групи, одна з яких повинна була обмежити використання фейсбуку, інстаграму та снапчату до 10 хвилин на день, а інша – продовжувати користуватися соціальними мережами у звичайному для них режимі. Учасники експерименту, які обмежили користування соцмережами, повідомили, що почуваються менш самотньо та пригнічено, ніж учасники контрольної групи.

Результати дослідження вказують на те, що обмеження користування соцмережами може мати позитивний вплив на психічний стан. Однак суб’єктами дослідження була група молодих людей, які користуються соцмережами переважно для розваги. Бракує досліджень, які б вивчали вплив соціальних мереж на старших працевлаштованих людей, що користуються ними переважно для навчання та спілкування на роботі.

Тому зробити однозначні висновки щодо впливу соцмереж поки не можна – потрібно провести ще багато досліджень. А просто обговорення причинно-наслідкового зв’язку досить поверхневі.

Такі дослідники, як Девід Бейкер (David Baker) та Ґільєрмо Перез Альґорта (Guillermo Perez Algorta) з Університету Ланкастера зазначили, що час, проведений у соцмережах, якість та тип взаємодії можуть мати більше значення. Наприклад, дослідження, яке провів Едсон Тандок молодший (Edson Tandoc Jr) з Наньянського технологічного університету в Сінгапурі, не виявило зв’язку між використанням фейсбуку та психологічним станом. Однак у тих людей, які повідомили, що відчувають заздрість, переглядаючи профілі інших користувачів фейсбуку, наприклад, почуваються неповноцінними порівняно зі своїми друзями або ж вважають, що інші люди мають краще життя, – справді спостерігалось погіршення психологічного стану.

Очевидно, що використання соціальних медіа для відстеження активностей друзів, колишніх партнерів або навіть знаменитостей відрізняється від використання їх для того, щоб бути в курсі світових подій або займатися хобі. Спробуйте розвинути рівень самосвідомості щодо використання різних соціальних медіа. У будь-якому разі продовжуйте, якщо ви використовуєте соціальні мережі, щоб навчатися, підтримувати відносини або навіть іноді просто займатися чимось. Однак будьте обережні, коли помічаєте, що їх використання породжує заздрість, відчуття самотності чи викликає інші негативні емоції або відволікає вас від реальних проблем чи можливостей, що потребують вашої уваги.