У докоронавірусні часи хорошим показником організації роботи аудиторської фірми або функції внутрішнього аудиту компанії вважалося мати річний і довгостроковий план аудиту (як правило, на три роки).

Як свідчать останні дані, швидше за все, у 2021 році зробити це буде непросто або це буде просто формальний документ. Останні тенденції свідчать про те, що план роботи аудиту мусить бути гнучким, відповідати ринковій ситуації, ризик-профілю компанії та регулярно переглядатися.

План роботи аудиту повинен містити аналіз обмежень. Скажімо, які ділянки точно не зможуть бути перевіреними і якими можуть бути наслідки цього, якщо карантин продовжать. Або, наприклад, чи може аудит врахувати ризики ресурсів.

Карантин і переведення діяльності компанії на дистанційну роботу – не єдині проблеми, на які може наразитися аудит. Криза та оптимізація витрат не оминуть аудиторів. Когось можуть відправити у відпустку без збереження заробітної плати, хтось потрапить під скорочення. Саме тому в плані роботи аудиту критично важливо врахувати ризики нестачі ресурсів за умови прийняття відповідних кадрових рішень. Можна скласти план-мінімум з відповідним сценарієм розвитку подій (скорочення до Х процентів ресурсів) і базовий – у разі збереження поточної комплектації штату.

Усі результати, сценарії щодо ресурсів та обмежень, а також пропозиції необхідно зафіксувати й отримати погодження вищого керівництва у разі затвердження плану роботи. Ризики й занепокоєння мають бути почуті та прийняті.