Європейська бухгалтерська асоціація Accountancy Europe представила свої зауваження у відповідь на пропозиції Єврокомісії щодо нової Директиви сталого розвитку CSRD, які було оприлюднено у квітні. Намір Єврокомісії розширити її на всі великі і біржові організації знайшли позитивний відгук, оскільки їх явно можна віднести до тих, чий вплив на екологію і суспільство може виявитися значним. Водночас проблема клімату стоїть гостро, а перехід до низьковуглецевої економіки потребує фундаментальної перебудови корпоративної політики і бізнес-процесів.

Accountancy Europe виступає за єдині європейські стандарти сталого розвитку, які повинна розробляти експертна команда у складі Європейської консультативної групи з фінансової звітності (EFRAG): це стане основою для цифровізації і підтвердження достовірності розширеної звітності. Водночас фахівці підкреслюють важливість інтегрування всіх інших напрацювань у сфері звітності сталого розвитку і насамперед глобальних стандартів звітності сталого розвитку, до розроблення яких повинна скоро приступити нова рада ISSB у складі Фонду МСФЗ. Найкращим результатом для інвесторів і ринків капіталу має стати єдиний набір глобальних стандартів, оскільки це максимізує порівнянність звітності й допоможе запобігти випадкам дублювання інформації.

А ось для малих і середніх підприємств пропонується запровадити свої скорочені стандарти розкриття інформації, які, з одного боку, задовольнять інформаційні потреби їх стейкхолдерів, але при цьому не створять для них зайвого навантаження.

Заклики інвесторів забезпечити формальну систему підтвердження достовірності розширеної звітності повинні бути почуті, однак обмежена (а не розумна) впевненість – це той рівень, який запропоновано брати за орієнтир на перших порах. Як кінцева мета, рівень впевненості для фінансової та нефінансової звітності повинен бути однаковим – з цією пропозицією Єврокомісії бухгалтерські експерти також згодні. Причому така перспектива на найближчі три-п’ять років – вважають в Accountancy Europe.

Стандарт ISAE (МСЗОУ) 3000 «Завдання, що забезпечують впевненість, відмінні від аудиту і оглядової перевірки фінансової інформації минулих періодів» або його еквівалент в ЄС і зараз активно використовується, але професійне співтовариство готове вести з Єврокомісією подальшу роботу в цій галузі над пошуком єдиного рішення, яке влаштувало б усіх.