Попри поширення розкриттів з галузі сталого розвитку в корпоративній звітності світових компаній (і навіть незважаючи на появу в руках аудиторів надійного інструментарію для проведення їх перевірки), звіт від американського Центру якості аудиту (Center for Audit Quality, CAQ) свідчить, що поки дуже незначна частина публічних компаній віддає ці дані на перевірку аудиторським організаціям. Принаймні, таких висновків можна дійти, зважаючи на практичну діяльність американських компаній.

Американські дослідники проаналізували дані, що знаходяться у відкритому доступі, щодо екологічних, соціальних і управлінських аспектів діяльності великих компаній S&P 500. Останні дані щодо сталої звітності датуються 18 червня цього року, а склад біржового індексу брався на 12 березня. І ось виявилося, що про 95% великих представників американського бізнесу є детальна інформація з галузі сталого розвитку. Цікаво, що ці дані навіть не потрапляють в обов'язкову звітність, що направляється регуляторам із SEC (Комісії з цінних паперів і бірж). Як правило, вони публікуються в межах окремого звіту або на корпоративному сайті.

Виявилося, що лише 6% компаній S&P 500 підтвердили достовірність своєї додаткової звітності (хоча б частини її), залучаючи для цього аудиторську організацію. При цьому менш формальні способи підтвердження достовірності використовували значно більше організацій – понад половина представників. Отримувати підтвердження можна не тільки за допомогою професійної аудиторської організації, а й із залученням сторонньої структури, що є фахівцем в певній галузі або займається консультуванням (наприклад, в інженерній справі).

«Ми очікували, що аудитори публічних компаній не будуть єдиними джерелами впевненості», – визнав Денніс Макгован (Dennis McGowan), віцепрезидент професійної практики в CAQ. Але це може виявитися ненадовго. Поки що аудит – це ініціатива самого ринку, але якщо Комісія з цінних паперів і бірж зажадає від публічних компаній додаткових ESG-розкриттів на обов'язковій основі, аудит сталої складової стане більш формалізованим, і тоді вже можна очікувати різкого перетягування на себе ковдри професійними аудиторськими організаціями.